Protetyka wronki

Uzupełnienie protetyczne to ciało obce uzupełniające utracone tkanki w jamie ustnej. Odtwarza utracone zęby, zniszczone części zębów oraz utracone funkcje jamy ustnej (żucie, mowa). Poprawia estetykę, rehabilituje aparat żucia. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie uzupełniać braki zębowe, gdyż w przeciwnym razie doprowadza to do:

  • wysuwania się zębów przeciwstawnych
  • zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych
  • pochylania i przesuwania zębów sąsiednich

Wyróżniamy:

  • uzupełnienia stałe - wkłady, korony i mosty protetyczne
  • uzupełnienia ruchome - protezy osiadające: częściowe i całkowite, nakładkowe i szkieletowe

Najczęściej stosuje się protezy akrylowe. Można zastosować protezy szkieletowe, acetalowe. Wybór protezy zależy od warunków w jamie ustnej pacjenta. Protezy szkieletowe są lepsze od akrylowych, stosuje się je wtedy, gdy pacjent nie kwalifikuje się do wykonania mostów. Proteza szkieletowa składa się z metalu i akrylu przy czym podstawą jest odlana konstrukcja metalowa przez co proteza ta jest bardziej odporna na zniszczenia. Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry. Są obe sprężyste. Można stosować zatrzaski i zasuwy. Protezy acetalowe są z kolei bardziej estetyczne, klamry są w kolorze zęba lub dziąsła.

W przypadku pacjentów z paradontozą wykonuje się szynoprotezy. Są to protezy szkieletowe stabilizujące rozchwiane zęby. Powodują one spowolnienie utraty zębów paradontalnych. Protetyka to bardzo ciekawy dział stomatologii wraz z postępem techniki udoskonaleniu ulegają uzupełnienia protetyczne.

Oczywiście, gdy są do tego odpowiednie warunki stosuje się w pierwszej kolejności korony wkłady. Jeszcze lepszym uzupełnieniem są oczywiśćie implanty, ale to już połączenie protetyki z chirurgią. Podstawową sprawą przed wykonaniem jakiegokolwiek uzupełnienia protetycznego jest wyleczenie zębów z próchnicy oraz usunięcia kamienia i osadu nazębnego.